Информация за котките

Купички за храна и вода

Керамични

+ лесни за почистване
+ тежки, което ги прави трудни за преобръщане
– чупливи
– малко по-скъпи

Метални

+ лесни за почистване
+ нечупливи
– може да ръждясат в зависимост от качеството им
– малко по-скъпи

Пластмасови

+ евтини
– трудни за почистване
– могат да задържат миризми и да се надраскват с времето
– възможно е да предизвикат акне* заради натрупването на бактерии

* Котешко акне
Акнето на брадичката при котките е нарушение на косъма, водещо до свръхпроизводството на кератин. Излишен кератин се натрупва в космения фоликул и това води до образуване на комедони (черни точки). Ако бактериите се населят и се размножат в комедоните се образуват пустули (гнойни пъпки).

Котешки фонтан за вода

+ котките предпочитат течаща вода
+ по- малко вероятно да бъркат с лапи във водата
+ спестява време поради големия си размер и нужда от почистване веднъж на две седмици
-ползва филтри
-минимален шум
-минимален разход на електричество


Избор на храна

  1. Тъй като котките са месоядни е важно храната да има голям процент съдържание на месо (поне 30% суров протеин).
  2. Мазнините осигуряват енергия. Учените препоръчват минимум 9% сурови мазнини в котешките храни, но повечето експерти твърдят, че диетата на котката е добре да съдържа между 20 и 40% мазнини. Това важи особено за подрастващи и бременни котки. Затова обикновено котешките храни за млади котенца съдържат по- високо количество мазнини.
  3. За разлика от кучетата и хората, котките нямат хранителна нужда от въглехидрати в диетата си. Естествената им диета – дребни плячки – съдържа много малко въглехидрати. Въпреки това, известно количество смилаеми въглехидрати могат да се използват от котките за енергия. Въглехидратите в котешката храна могат да идват от различни източници, включително: царевица, пшеница и ориз, картофи, грах и леща, затова е добре тези съставки да са в по- малко количество(не повече от 10%).
  4. Съставки които да избягваме:
    • Мляко и млечни продукти- котките не трябва да пият мляко, защото повечето нямат ензими, за да го усвоят. Докато котката ви може от време на време да яде малко кисело мляко или сирене, по-големите количества от който и да е млечен продукт могат да причинят гадене, диария и болки в корема.
    • Зърнени култури- котките имат ограничена способност да усвояват зърнени храни, а зърното е един от най-честите алергени при котките
    • Захар- котките не се нуждаят от захар(дори нямат вкусови рецептори за нея) в диетата си и твърде много може да доведе до затлъстяване и дентални проблеми.

Както сухата, така и мократа котешка храна имат своите предимства и много ветеринарни лекари препоръчват комбинация от двете.

Консервирана котешка храна
  • Хидратация: Мократа котешка храна има високо съдържание на влага, което помага на котките да бъдат добре хидратирани и може да бъде особено полезно за котки, които не пият достатъчно вода.
  • Съдържание на протеини: Мократа храна често съдържа повече протеини от животински произход, което съответства на естествената диета на котката.
  • По-лесна за ядене: За по-възрастни котки или котки със зъбни проблеми мократа храна може да бъде по-лесна за дъвчене и преглъщане.
Суха храна за котки
  • Здраве на зъбите: Сухата котешка храна може да помогне за премахване на плаката и зъбния камък от зъбите на котката, насърчавайки по-добро дентално здраве.
  • Удобство: Сухата храна не се разваля и е лесна за съхранение и измерване.
  • Цена: Сухата храна често е по-достъпна от мократа храна

Отровни за котките храни

  • шоколад
  • грозде
  • цитруси
  • череши
  • лук
  • чесън
  • алкохол
  • кофеин
  • ядки
  • подправки

Видове постелки за тоалетна

Бентонит / Клей

+ бюджетен
+ голям избор от марки
– оставя прах, който прави боклук и може да бъде вдишан
– опасност от запушване на червата при поглъщане


Силикатна

+ издържа дълго време
+ не оставя прах
– опасност от запушване на червата при поглъщане

Растителни, биоразградими


+ безопасен при поглъщане (все пак посетете ветеринар)
+ може да се изхвърля директно в тоалетната
+ ниско количество прах
– по-скъп от останалите видове


Обезпаразитяване

  • Външно обезпаразитяване на котка се прави за предпазване от паразити като бълхи, кърлежи и други. Извършва се с пудри, спрейове, противопаразитни каишки или пипета.
  • Вътрешно обезпаразитяване се прави с цел предпазване от паразити, които живеят в червата и стомаха. Това са най-често плоски и кръгли червеи, известни като тении и глисти. Извършва се с таблетка или пипета.

Обезпаразитяване се прави задължително при взимане на котето у дома, особено ако е било до момента на улицата. Тогава е почти сигурно, че има паразити. През останалото време се прави периодично тъй като яйцата на паразитите се пренасят с обувките на хората.


Ориентировачни месечни разходи за една котка

  • Храна: ~40лв
  • Тоалетна: ~15лв
  • Обезпаразитяващи препарати: ~20лв

Основни болести при котките

Котешки херпесвирус (FHV)
Котешки херпесвирус (FHV) е известен още като котешки вирусен ринотрахеит (FVR). След като котката се зарази с котешки херпес, той или тя става носител за цял живот. Животното ще премине през начален период на заболяване и след това вирусът ще навлезе в неактивен период. Ако домашният любимец изпадне в силен стрес или се разболее от друго заболяване, вирусът може да се реактивира и отново да се появят симптоми.
Симптомите са рязко и неспиращо кихане, изтечения от носа – жълтеникави до зелени, притваряне и подуване на очите поради наличие на обилен секрет полепнал по клепачите, конюктивит, треска и др.
Лечение- приемане на антибиотици и имунна подкрепа

Калицивирус(Calicivirus)
Котешкият калицивирус (FCV) е вирус, който причинява инфекция на горните дихателни пътища.
Симптомите наподобяват тези на херпес вируса, но в по- сериозни случаи предизвиква и язви по носа и езика, висока температура, липса на апетит, летаргия и др.
Лечение- приемане на антибиотици и имунна подкрепа

Панлевкопения или котешка чума(FPV)
Наричан също котешки парвовирус, е силно инфекциозно и потенциално фатално вирусно заболяване.
Симптомите са липса на апетит, отпадналост, повръщане, водниста и много лошо миришеща и понякога кървава диария, дехидратация, треска и други.
Лечението е фокусирано в овладяване на дехидратацията, чрез вливане на течности и приемане на антибиотици.

Котешка Левкемия(FeLV)
Въпреки името си котешката левкимия е вирусно заболяване. Тя засяга имунната система на котката и се среща при всички възрасти и породи.
Симптомите включват анемия, летаргия, прогресивно отслабване, треска, повтаряща се диария и вторични инфекции на уши, кожа, лигавици, вътрешни органи.
Лечението е симптоматично. Лекуват се вторичните инфекции, дават се имуностимуланти и общи витамини.

Котешки Спин(FIV)
Котешкият имунодефицитен вирус (FIV) е еквивалентът на човешкия ХИВ при котките. Важно е да се отбележи, че хората не могат да се заразят с FIV. Веднъж заразила се с FIV, котката остава носител до края на живота си. Вирусът покосява имунната система на котките и прави организмът им уязвим към всякакви инфекции.
FIV се предава основно чрез директно котешко ухапване.
Първоначалните симптоми са: липса на апетит, отслабване, суха и опадаща козина, повтаряща се диария, повръщане. В последствие могат да проявят: възпаление на венците (гингивит), отказ от храна, слюнотечение, чести дихателни и храносмилателни инфекции, незарастващи рани и др.
Лечението е симптоматично, като се стреми да се вдигне имунитета на котката и да се лекуват вторичните заболявания.


Котешки инфекциозен перитонит(FIP)
FIP е относително рядко, но фатално вирусно заболяване. Причинява се от инфекция с вируса, наречен котешки коронавирус. Важно е да се отбележи, че това е различно от COVID-19. Котешкият коронавирус причинява само леки симптоми- котето страда от диария в продължение на няколко дни и нищо повече. В някои случаи, обаче, той мутира, предизвиквайки FIP. Той има две форми на протичане:
Симптоми на „мокър“ или ефузивен
При тази форма на заболяването течността се натрупва в корема, което прави подутият корем един от най-очевидните признаци. Това може да се случи и в гръдната кухина, причинявайки проблеми с дишането. Но други заболявания също може да причинят това натрупване на течности, така че е важно да изчакате по- ясна диагностика от вашия ветеринарен лекар, преди да се постави предполагаема диагноза.
Симптоми на ‘сух’ или неефузивен
В този случай на FIP при котки ще има минимално натрупване на течност и симптомите ще бъдат неясни и неспецифични само за едно заболяване: загуба на тегло, повръщане или летаргия. Може също да се развие възпаление, което да засегне различни органи като очи, бъбреци, бели дробове или кожа.
Лечението цели да облекчи дискомфорта на котката и да удължи живота и за кратко време.


Котешка хламидия
Хламидията при котки (понякога наричана хламидиен конюнктивит) е бактериална инфекция, причинена от бактерията Chlamydia felis, която обикновено заразява очите и горните дихателни пътища.
Симптоми: отделяне и събиране на секрет в окото, често и прекалено мигане, постоянно кривогледство, зачервяване на очните тъкани.
Лекува се с приемане на антибиотици в продължение на 4 седмици.

!!Това е единственото заболяване от списъка, което може да зарази и хора!!


Ваксини

  • 6-8 седмична възраст- ваксина включваща Котешка панлевкопения, Калици вирус и Херпес вирус – RCP
  • 10-12 седмична възраст и годишна реваксинация на горепосочените заболявания, като може да се допълни с васкина срещу Котешки левкемия вирус ( FeLV) и Котешка хламидия ( Chlamidia felis, Ch)- RCPChFeLV
  • Ваксината против бяс е задължителна в рамките на Европейския съюз. Обикновено може да се постави около шестия месец.